Przypominamy użytkownikom pieców gazowych (najemcom i właścicielom lokali mieszkalnych) o corocznych obowiązkowych przeglądach serwisowych pieców gazowych. Obowiązek ten spoczywa bezpośrednio na użytkowniku lokalu. Przeglądy te mają na celu zarówno sprawne funkcjonowanie systemu grzewczego, jak i nasze bezpieczeństwo. Jednocześnie informujemy, że mając na względzie bezpieczeństwo – dobrą inwestycją przy piecach gazowych są czujniki wykrywające obecność czadu, który jest naprawdę bardzo podstępnym zabójcą, ponieważ nasz węch go nie wyczuwa.
Apelujemy również do Wszystkich o zachowanie należytej staranności w użytkowaniu gazowego systemu grzewczego. Przy gazowym systemie grzewczym nie zapominajmy o właściwej wentylacji grawitacyjnej. Sprawdźmy czystość i drożność kratek wentylacji wywiewnej oraz nawiewnej. Nie zasłaniajmy nawiewów okiennych, nawiewów podokiennych, kratek wentylacyjnych – ich prawidłowe funkcjonowanie to bezpieczeństwo nas Wszystkich!
Pamiętajmy także o naszych sąsiadach – zwłaszcza tych starszych, schorowanych – jeżeli wiemy, że dzieje się u nich coś nieprawidłowego z systemem grzewczym lub wentylacyjnym – zgłośmy ten fakt do właściwej Administracji.
Jednocześnie przypominamy, że w przypadku zakwalifikowania przez serwisanta – pieca gazowego (grzewczego) do wymiany – najemcy lokali mieszkalnych gminnych mają możliwość wymiany danego pieca na koszt właściciela lokalu (czyli Gminy). Zakwalifikowanie pieca do wymiany na koszt Gminy wymaga złożenia przez najemcę wniosku o wymianę wraz z opinią serwisanta, potwierdzającą zasadność wymiany – do właściwej Administracji.
W przypadku konieczności naprawy pieca gazowego (grzewczego) obowiązek ten spoczywa na użytkowniku pieca.
Jednocześnie przypominamy, że w przypadku podgrzewaczy wody (m.in. junkersy) – zgodnie Ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – art. 6b pkt. 2 – zarówno naprawa, konserwacja, jak i ich wymiana – stanowi obowiązek najemcy lokalu.